7. jún 2020

 Stav pôdnej vlahy a sucha:

Extrémne sucho je ešte stále v Slovenskom Rudohorí. Výrazné sucho je ojedinele najmä na juhu Podunajskej nížiny, na Gemeri a Honte, a tiež na Above a Spiši. V povrchovej vrstve je situácia už priaznivá, ale v hlbšej vrstve je extrémne sucho stále na 6 % územia. Relatívne nasýtenie vo vrstve pôdy do 40 cm je najnižšie 10-20 % na juhovýchode Podunajskej nížiny. V celom profile je najnižšie nasýtenie 20-30 % na Záhorí. Deficit pôdnej vlahy je najviac -80 mm v Slovenskom Rudohorí.

 Zásobenie pôdy vlahou a relatívne nasýtenie v povrchovej vrstve (0-40 cm) je podobne ako minulý týždeň najnižšie 10-20 % na juhovýchode Podunajskej nížiny. Nasýtenie do 50 % je na 1/3 územia. V hlbšej vrstve (40-100 cm) sú najnižšie hodnoty nasýtenia 10-20 % ojedinele na Záhorí, lokálne aj na Above a Pohroní. V celom profile (0-100 cm) je najnižšie nasýtenie 30-40 % na Záhorí, lokálne aj na Podunajskej nížine a strednom Slovensku. Pod 50 % je nasýtenie na približne 1/5 územia.

Miera intenzity sucha v celom pôdnom profile (porovnanie aktuálneho stavu s obvyklými podmienkami v rovnakom období v priebehu rokov 1961 – 2010) je na úrovni extrémneho sucha ešte stále v Slovenskom Rudohorí. Výrazné sucho je ojedinele najmä na juhu Podunajskej nížiny, na Gemeri a Honte, a tiež na Above a Spiši. Bez rizika sucha je najmä Žilinský kraj, a krajný východ. V povrchovej vrstve sú bez rizika sucha už 2/3 územia. Mierne sucho je ojedinele v Slovenskom Rudohorí a na juhovýchode Podunajskej nížiny. Oveľa horšia situácia je v hlbšej vrstve pod 40 cm. Extrémne sucho tu je na 6 % územia, a výrazné až extrémne sucho zasahujú spolu takmer 1/3 územia.

Deficit pôdnej vlahy je najviac -80 mm v Slovenskom Rudohorí. Deficit do -60 mm je miestami najmä v južnej časti stredného Slovenska, a ojedinele aj v západnej časti východného Slovenska. Situácia sa tak zmenila len nepatrne. Nadbytok vlahy je zatiaľ do +20 mm na severozápade a severovýchode Slovenska.

Popis meteorologických prvkov v uplynulom týždni a ich vplyv na vývoj sucha:
Uplynulý týždeň sa zrážky vyskytli na celom území Slovenska. Zväčša boli úhrny zrážok od 10 do 30 mm, najmenej spadlo na severovýchode 2-4 mm, najviac zrážok bolo v západnej časti stredného Slovenska, kde lokálne spadlo až 70 mm. Počas týždňa bolo spočiatku chladnejšie, na juhu do 25 °C, pre víkendom sa výraznejšie oteplilo a na Zemplíne bolo takmer 31 °C. Najnižšia teplota bola 0 °C v stredu v Slovenskom raji. Týždenný výpar bol od 18 mm na Horehroní do 34 mm na juhu Podunajskej nížiny, pričom týždenné sumy výparu boli na úrovni dlhodobého priemeru.

7. jún 2020

Stiahnuť close
7. jún 2020