23. február 2020

 Stav pôdnej vlahy a sucha:

Začínajúce sucho sa opäť rozšírilo na východnom a strednom Slovensku. Momentálne zasahuje takmer 5 % územia. V hlbšej vrstve je výrazné sucho lokálne na severe a na juhozápade. Relatívne nasýtenie je v celom profile na väčšine Slovenska nad 70 %. V povrchovej vrstve je nasýtenie v intervale 50-60 % na Spiši a v Košickej kotline. Deficit pôdnej vlahy je len ojedinele do -20 mm, na väčšine územia sú normálne vlahové podmienky.

 Zásobenie pôdy vlahou a relatívne nasýtenie v povrchovej vrstve (0-40 cm) je na Spiši, v Košickej kotline a na Above v intervale 50-60 %. Nasýtenie v intervale 60-70 % je na Gemeri a na juhu Podunajskej nížiny. V hlbšej vrstve (40-100 cm) sa situácia dlhodobo nemení a nasýtenie je na celom území nad 90 %. V celom profile (0-100 cm) je nasýtenie na takmer celom území stále nad 70 %.

Miera intenzity sucha v celom pôdnom profile (porovnanie aktuálneho stavu s obvyklými podmienkami v rovnakom období v priebehu rokov 1961 – 2010) je ojedinele najmä na strednom a východnom Slovensku na úrovni začínajúceho sucha. Na približne 85 % plochy je to bez rizika sucha. Podobná situácia je aj v povrchovej vrstve. Začínajúce sucho je v tejto vrstve aj na juhu Podunajskej nížiny. Lokálne je na Above až mierne sucho. V hlbšej vrstve je výrazné sucho v oblasti Malých Karpát, a tiež na severe v oblasti Spišskej Magury a Levočských vrchov. Na približne 90 % plochy je to stále bez rizika sucha.

Deficit pôdnej vlahy je do -20 mm na Záhorí, na juhu Podunajskej nížiny, v Slovenskom Rudohorí, v Hornádskej a Košickej kotline. Na väčšine Slovenska sú vyrovnané vlahové podmienky. Nadbytok vlahy je ojedinele do +20 mm na Spiši, a na Šariši.

Popis meteorologických prvkov v uplynulom týždni a ich vplyv na vývoj sucha:
Uplynulý týždeň spadlo najmenej zrážok v južnej časti Košickej kotliny, a na južnom Gemeri. Lokálne to bolo len od 1 do 3 mm. Najviac zrážok spadlo na Orave, a to takmer 50 mm, a tiež v oblasti Starohorských vrchov 40-45 mm. Väčšia časť zrážok sa vyskytla až v nedeľu 23.2. v popoludňajších a večerných hodinách, a tak sa tieto zrážky zahrnú do výpočtov až na budúci týždeň. Teda môžeme očakávať, že nasýtenie v pôde ešte stúpne. Stále pretrváva premenlivé počasie s relatívne vysokými teplotami vzduchu. Najvyššia teplota bola 17 °C v nedeľu večer. Najchladnejšie ráno bolo v piatok na Orave, keď teplota klesla až na -11 °C. Najvyšší týždenný výpar sme zaznamenali v oblasti Bratislavy 13 mm a na Záhorí 11 mm. Na vysokom výpare sa okrem teplôt podieľala aj vysoká priemerná rýchlosť vetra, ktorá v niektorých dňoch bola na úrovni až 9 m/s.