1. november 2020

 Stav pôdnej vlahy a sucha:

Ani tento týždeň sa zatiaľ sucho nevyskytuje. Nadbytok vlahy je lokálne na juhozápade a na juhu stredného Slovenska až +100 mm. Normálne podmienky sú na približne 5 % územia. Relatívne nasýtenie je na väčšine územia nad 90 %, len ojedinele, a to najmä v povrchovej vrstve, je nasýtenie 70-90 %.

 Zásobenie pôdy vlahou a relatívne nasýtenie v povrchovej vrstve (0-40 cm) je na väčšine územia nad 90 %. Miestami na juhozápadnom Slovensku a v južnej polovici stredného Slovenska je nasýtenie 70-90 %, lokálne 60-70 %. V celom pôdnom profile a v hlbšej vrstve je nasýtenie takmer na celom území nad 90 %.

Naďalej je podľa odchýlky pôdnej vlhkosti od zvyčajného stavu celé územie Slovenska v obidvoch pôdnych vrstvách bez rizika sucha.

Deficit pôdnej vlahy sa na Slovensku nenachádza. Normálne podmienky sú na 5 % územia, pričom sú najmä v Žilinskom kraji a tiež na krajnom východe. Na ostatnom území je nadbytok vlahy. V celom profile je nadbytok vlahy až 100 mm, lokálne na juhozápade a na juhu stredného Slovenska.

Popis meteorologických prvkov v uplynulom týždni a ich vplyv na vývoj sucha:
V týždni od 26.10. do 1.11.2020 sa zrážky vyskytli na celom území Slovenska. Najmenej zrážok spadlo na juhu stredného Slovenska, okolo 2 mm. Najvyšší týždenný úhrn zrážok bol 45-50 mm v oblasti Malých Karpát. Najvyššia teplota vzduchu bola v utorok 20 °C. Najnižšie klesla teplota na -5 °C v Slovenskom raji. Týždenný výpar bol najvyšší 7 mm v Bratislave. V percentách normálu bol výpar od 50 do 100 %.