Odhadované dopady sucha na výnos hlavních plodin


  • nejsou data
  • bez vlivu sucha
  • sucho ovlivnilo porosty, ztráta výnosů do 10 %
  • střední poškození suchem, ztráta výnosů 10 - 30 %
  • těžké poškození suchem, ztráta výnosů 30 - 40 %
  • extrémní poškození suchem, ztráta výnosů nad 40%
  • bez vlivu sucha
  • sucho bez vlivu na výnos
  • sucho snižuje výnos
  • sucho zásadně snižuje výnos
  • ječmen, pšenice, řepka
  • cukrovka, brambory
  • kukuřice
  • ovocné stromy
  • vinná réva

Mapa počtu reportérov z jednotlivých okresov za posledné hlásenia dopadov na poľnohospodárstvo:

 

INFORMÁCIE Z JEDNOTLIVÝCH OKRESOV OD NAŠICH REPORTÉROV (neodrážajú stav v celom okrese, ale popisujú situáciu vo vybraných katastroch):

Piešťany: „Po dlhej dobe prvý bezzrážkový týždeň, a veľmi teplý. Povrch pôdy je už veľmi vysušený.“

Nové Mesto nad Váhom: „Vyzerá to, že začína obdobie sucha.“

Kežmarok: „Zrážky za posledný týždeň boli búrkového charakteru v rámci regiónu, naviac veľmi nerovnomerne rozložené. Preto aj napriek výraznému zvýšeniu denných i nočných teplôt zásoba vody v pôde sa významne mení a je aj v závislosti na lokalite veľmi rozdielna. Čo možno pozorovať na jednotlivých porastoch.“

Vranov nad Topľou: „Za uplynulý týždeň napršalo 6,9 mm zrážok. Začína sa prejavovať vplyv vytvoreného prísušku na povrchu pôdy, ktorý nepriaznivo ovplyvňuje ďalší rast a vývoj porastov jednotlivých plodín.“

Spišská Nová Ves: „Spadlo 13,5 mm a hneď sa to prejavilo na porastoch - v dobrom slova zmysle. Oziminy sú celkom husté-vyklasené meškajú zhruba 10 dní, jačmene meškajú asi 7 dní. Mak ozimný je v čase kvitnutia, jarný pred háčkovaním - meškajú 14 dní. Porasty maku budú určite nižšie. Prvé kosby tráv - úrody vysoké, lucerna - začínajú kosby. Zemiaky by potrebovali aspoň 20 mm zrážok-porasty sú vo výške asi 15-20 cm.“

Dunajská Streda: „Ideálne  počasie pokračovalo aj v prvý júnový týždeň, začiatkom týždňa slabé zrážky 1,5 mm.“

Nové Zámky: „Úhrn zrážok 31.5.-6.6.2021 - 0 mm.“

Partizánske: „Za posledný týždeň spadlo 9 mm zrážok.“

Bardejov: „9,8 mm zrážok v minulom týždni, konečne začínajú klasiť ozimné pšenice.“

Šaľa: „0 mm.“

Komárno: „Napršalo 1,2 mm. Teplo prinieslo oživenie porastov, hlavne kukurica a cukrová repa poskočila.“

Nové Mesto nad Váhom: „V hodnotenom období spadlo len 0,5 mm zrážok,  po daždivom máji nastáva suché júnové obdobie. Za mesiac máj 2021 spadlo až 103 mm zrážok, od začiatku roka 297 mm.“

Topoľčany: „Od 24.-25. mája nepadla ani kvapka dažďa. Zeleninu a drobné ovocie už musíme polievať. Ovocné stromy vlahu v zemi ešte majú.“

Nové Zámky: „Množstvo zrážok v 22.týždni - 9,15 mm.“

Piešťany: „Počas hodnoteného obdobia neboli namerané žiadne zrážky.“

Detva: „Za uplynulý týždeň spadlo 3,5 mm vody. Povrch pôdy sa dramaticky zmenil z plného nasýtenia na suchý. Prispelo k tomu teplé a veterné počasie.“

Lučenec: „V prvých dvoch dňoch boli zaznamenané zrážky v celkovej hodnote 6,7 mm. Nasledujúce dni sa začalo citeľne otepľovať, prevládalo slnečné počasie, zrážky sa už nevyskytli.“

Prievidza: „V 22. týždeň zrážky 8,7mm. Prevládalo slnečné počasie s teplotou až do 27 °C. Dážď na konci týždňa zmiernil sucho vo vrchnej vrstve pôdy.“

Zvolen: „Napršali cca 3mm, suchá pôda je zatiaľ len na povrchu.“

Humenné: „3,4 mm.“

Púchov: „ Cez víkend okolo 10 mm.“

Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

  • 13. 5. 2024

    Množství srážek v Česku roste, problém je vysoká teplota vzduchu, vysvětluje klimatolog příčiny sucha

    V posledních 20 letech se začíná měnit příčina, proč vzniká sucho. Zatímco v minulosti to bylo hlavně díky nedostatku srážek, tedy při delším období, kdy podprůměrně pršelo, nyní to souvisí mimo jiné s nárůstem teploty vzduchu. V důsledku většího tepla se vypařuje víc vody z půdy, a sucho tedy začíná být i při relativně normálních srážkách, říká klimatolog Pavel Zahradníček z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd České Republiky.
    Celý článek pro irozhlas.cz k přečtení ZDE.

  • 9. 5. 2024

    Falešné jaro bude častější. Někde může pomoct protimrazová závlaha

    Jak efektivně chránit úrodu před jarními mrazy, o nové mapě s odhady budoucích klimatických rizik i o lekcích z boje se suchem a lesními požáry v podcastu týdeníku Respekt s bioklimatologem Miroslavem Trnkou z CzechGlobe.

    Někde je cestou protimrazová závlaha. Ale je to risk. Buď to zmrzne všechno a nebo se podaří část úrody zachránit. Ale ze studií, které znám a výpočtů, které jsme dělali, můžu říct, že protimrazová závlaha vychází z pohledu účinnosti a efektivnosti podstatně lépe než efekt zadýmení, zakouření nebo používání svící. Ale musí se to umět,“ říká bioklimatolog Miroslav Trnka.

    Podcast pro respect.cz si můžete poslechnou ZDE.

3. června 2021 / 22. týden

předchozí další stáhnout zavřít