Odhadované dopady sucha na výnos hlavních plodin


  • nejsou data
  • bez vlivu sucha
  • sucho ovlivnilo porosty, ztráta výnosů do 10 %
  • střední poškození suchem, ztráta výnosů 10 - 30 %
  • těžké poškození suchem, ztráta výnosů 30 - 40 %
  • extrémní poškození suchem, ztráta výnosů nad 40%
  • bez vlivu sucha
  • sucho bez vlivu na výnos
  • sucho snižuje výnos
  • sucho zásadně snižuje výnos
  • ječmen, pšenice, řepka
  • cukrovka, brambory
  • kukuřice
  • ovocné stromy
  • vinná réva

Mapa počtu reportérov z jednotlivých okresov za posledné hlásenia dopadov na poľnohospodárstvo:

  

INFORMÁCIE Z JEDNOTLIVÝCH OKRESOV OD NAŠICH REPORTÉROV (neodrážajú stav v celom okrese, ale popisujú situáciu vo vybraných katastroch):

Spišská Nová Ves: „Spadlo 23 mm. Sme po žatve. Úrody pšenice sú u nás nižšie zhruba o 25-30 %. Jačmeň jarný skoro presne 10 % , ďateliny okolo 15 %, trávy až okolo 25 %, ale lucerna je nad o 20 %. U zemiakov pokračuje pleseň v silnej intenzite, zaujímavé je, že napriek nadmerným zrážkam, dynamika nárastu hľúz nie až tak rýchla.

Piešťany: „Iba 8,5 mm, už je zase značné sucho.“

Kežmarok: „Po dlhotrvajúcich zrážkach  dostávame sa do štádia, že v pôde je nadbytok vlahy. Porasty obilnín vplyvom častých zrážok zle dozrievajú, sú napádané hubovými ochoreniami. V zemiakoch pretrváva zamokrenie porastov natoľko, že sa problematický ošetrujú proti plesni zemiakov. A jej tlak je enormne veľký. Preto môžeme hovoriť o znížení úrod, zhoršenie kvalite produkcie ale v dôsledku enormných zrážok. Teda už nie v dôsledku sucha.“

Nitra: „Začíname pociťovať nastupujúce sucho. V sledovanom týždni napršalo 3,5 mm. Teploty vzduchu sú vysoké a je veterno.“

Pezinok: „  Úhrn 77,9 mm.“

Nové Mesto nad Váhom: „Momentálne máme opačný problém ako sucho. Denno-denné zrážky komplikujú žatvu (v štandardnom roku už máme po nej, v tomto roku nie sme ešte ani v polovici), obilie nemá požadovanú skladovaciu vlhkosť a znižujú sa kvalitatívne parametre obilovín. Mnohokrát môžeme ísť kosiť až v neskorších poobedných hodinách, ak vôbec. Na druhej strane cukrovej repe toto teplé a vlhké počasie veľmi vyhovuje.“

Trenčín: „Úhrn  zrážok  za 30. týždeň je 20 mm.  Vysoké úhrny zrážok  výrazne negatívne ovplyvňujú  plynulý priebeh žatvy a podpisujú sa na výraznej strate kvality pozberaného obilia.  Plodiny ako kukurica, cukrová repa a sója naopak vďaka výdatným  zrážkam  zatiaľ  vyzerajú veľmi  sľubne  s predpokladom  výborných úrod.“

Trnava: „Za posledný týždeň napršalo v okolí TT 45 mm zrážok, ktoré prispejú k lepšej kondícii porastov kukuríc a ku vzchádzaniu medziplodín.“

Nové Mesto nad Váhom: „Za hodnotený týždeň pribudlo ďalších 39,3 mm zrážok, mimoriadne vlhké letné počasie nie a nie skončiť. Pleseň napadla zemiaky, rajčiny, žatva je často prerušená pre časté zrážky, najmä jačmene sú poľahnuté.“

Nitra: „Je po zbere skorých hrušiek, bola neskutočná nadúroda, na starých stromoch sa polámali konáre priemeru 20 cm pod váhou ešte nedozretej úrody  (v čase keď neboli vetri a dažde ktoré by zaťažili koruny) tie stromy neboli nikdy umelo zavlažované,  vzhľadom na sucho ktoré je posledné roky celkom tomu nerozumiem, plody na niektorých boli 1,5 násobne väčšie ako iné roky.  Na poli sa začalo znova prejavovať sucho - doteraz peknej kukurici za začali zakrúcať listy.“

Zvolen: „Napršalo vyše 40mm a voda už kde-tu ani nevsiakla všetká do zeme.“

Prievidza: „Zrážky minulý týždeň boli 14mm.  Vplyvom teplôt až do 30°C sa pôda  vysúša, čo nepriaznivo pôsobí na porasty kukurice, repy a hlúbovitej zeleniny. Vinič ma dobrú  kondíciu.“

Dunajská Streda: „Uplynulý týždeň v znamení prehánok, žatvu sme ukončili. Celkový úhrn zrážok za uplynulý týždeň v našej lokalite bol veľmi variabilný od 3 do 28 mm.“

Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

  • 13. 5. 2024

    Množství srážek v Česku roste, problém je vysoká teplota vzduchu, vysvětluje klimatolog příčiny sucha

    V posledních 20 letech se začíná měnit příčina, proč vzniká sucho. Zatímco v minulosti to bylo hlavně díky nedostatku srážek, tedy při delším období, kdy podprůměrně pršelo, nyní to souvisí mimo jiné s nárůstem teploty vzduchu. V důsledku většího tepla se vypařuje víc vody z půdy, a sucho tedy začíná být i při relativně normálních srážkách, říká klimatolog Pavel Zahradníček z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd České Republiky.
    Celý článek pro irozhlas.cz k přečtení ZDE.

  • 9. 5. 2024

    Falešné jaro bude častější. Někde může pomoct protimrazová závlaha

    Jak efektivně chránit úrodu před jarními mrazy, o nové mapě s odhady budoucích klimatických rizik i o lekcích z boje se suchem a lesními požáry v podcastu týdeníku Respekt s bioklimatologem Miroslavem Trnkou z CzechGlobe.

    Někde je cestou protimrazová závlaha. Ale je to risk. Buď to zmrzne všechno a nebo se podaří část úrody zachránit. Ale ze studií, které znám a výpočtů, které jsme dělali, můžu říct, že protimrazová závlaha vychází z pohledu účinnosti a efektivnosti podstatně lépe než efekt zadýmení, zakouření nebo používání svící. Ale musí se to umět,“ říká bioklimatolog Miroslav Trnka.

    Podcast pro respect.cz si můžete poslechnou ZDE.

16. července 2020 / 29. týden

předchozí další stáhnout zavřít