Odhadované dopady sucha na výnos hlavních plodin


  • nejsou data
  • bez vlivu sucha
  • sucho ovlivnilo porosty, ztráta výnosů do 10 %
  • střední poškození suchem, ztráta výnosů 10 - 30 %
  • těžké poškození suchem, ztráta výnosů 30 - 40 %
  • extrémní poškození suchem, ztráta výnosů nad 40%
  • bez vlivu sucha
  • sucho bez vlivu na výnos
  • sucho snižuje výnos
  • sucho zásadně snižuje výnos
  • ječmen, pšenice, řepka
  • cukrovka, brambory
  • kukuřice
  • ovocné stromy
  • vinná réva

Mapa počtu reportérov z jednotlivých okresov za posledné hlásenia dopadov na poľnohospodárstvo:

INFORMÁCIE Z JEDNOTLIVÝCH OKRESOV OD NAŠICH REPORTÉROV (neodrážajú stav v celom okrese, ale popisujú situáciu vo vybraných katastroch):

Vranov nad Topľou: „Za uplynulý týždeň napršalo 9,4 mm zrážok. Stále pretrváva suché počasie s občasnými búrkami, ktoré nemajú zásadný vplyv na zvýšení vlhkosti v pôdnom profile.“

Nitra: „V uplynulom týždni spadlo úhrnom 54 mm zrážok. Veterno - ochladenie. Napriek tomu porasty obilnín rýchlo dozreli a stratili na vlhkosti. Napriek búrke v nedeľu (pôjde do reportu na budúci týždeň) sa mohlo začať so zberom obilnín už v pondelok popoludní !“

Piešťany: „Napršalo 26 mm, čo nepatrne zlepšilo vlahové pomery, ale teploty sa pohybovalo okolo 30 stupňov a silné vetry, takže už tej vlahy opäť veľa nezostáva.“

Nové Zámky: „16,8 mm.“

Partizánske: „Za posledný týždeň spadlo 50 mm zrážok. Sucha sa prejavuje polovičným rastom rastlín, zakrpatenou kukuricou.“

Krupina: „Je suchšie,  zrážky neboli tak výdatné ako sľubovala predpoveď.“

Spišská Nová Ves: „17.07.2020 bolo krupobitie strednej intenzity.“

Spišská Nová Ves: „spadlo 46 mm, ale veľmi to ani nevidieť. Vlaha pomôže akurát obilninám a krmovinám. Zemiakom samozrejme tiež, ale počet hľúz pod trsov to už neovplyvní a prvé odhady , že ich bude okolo 6-7 sú vysoké - u skorých odrôd prvé vykopávky ukazujú ešte menej.“

Kežmarok: „Pretrvávajú lokálne zrážky, niekde výdatné avšak s nižšou využiteľnosťou pre rastliny. Vlaha je viac potrebná pre okopaniny, krmoviny ako pre dozrievajúce obilniny.“

Spišská Nová Ves: „Veľké  búrky a krupobitie.“

Pezinok: „17,8 mm.“

Komárno: „28 týždeň napršalo 42,3 mm. Zrážky ešte pomôžu kukuriciam a repe.“

 Bardejov: „25 mm zrážok vo forme búrok a prehánok oddiaľuje začiatok žatvy.“

Myjava: „Zrážky 2,7 mm. Porasty kukurice na siláž veľmi trpia suchom, skrúcajú listy a zaostávajú v raste. Sója s množiteľskými plochami ďateliny má tiež spomalený rast.“

Topoľčany: „Hoci pršalo 4 x /nedeľa, pondelok, streda a piatok-sobota prehánky/ vietor a slniečko vlahu vysuší. Povrch pôdy je ako kôra, len motyku do rúk :-)) Už aj jablká začali padať zo stromov, je ich na strome veľa, treba urobiť prebierku. Začiatkom leta sa to ani nezdalo, ale je veľa orechov na stromoch, aká kvalita, uvidíme na jeseň. Ale vedľa orechy sú na pohľad zdravé.“

Nové Mesto nad Váhom: „V hodnotenom období po dlhšom čase prišli výdatnejšie dažde, keď spadlo  29,8 mm  zrážok a načas sa prerušilo obdobie sucha.“

Nitra: „Búrky v nedeľu a v noci na pondelok priniesli konečne vyšší úhrn zrážok.  Spadlo cca 34 mm vo forme pokojného dažďa.  V priebehu týždňa ešte búrky a prehánky opätovne priniesli zrážky a povrchové sucho je na určitý čas vyriešené.  Hrušky ktoré dozrievajú v lete ,ale vplyvom sucha začali už zhadzovať plody. V priebehu týždňa sa tento proces zastavil. Avšak aj tak spadlo 5-10 % z aj tak slabej úrody.“

Trebišov: „Minulý týždeň na napršalo 19,8 mm.“

Lučenec: „Vysoké teploty a zvýšená vlhkosť vzduchu spôsobovali v 28. týždni tvorbu kopovitej oblačnosti a vytvárali sa podmienky na vznik búrok. Tak tomu bolo v strede týždňa, kedy pri nočnej búrke spadlo 20,1 mm. Zrážky boli zaznamenané aj dňa 12.7. = 0,9 mm a 17.7. = 2,2 mm .“

Prievidza: „Za sledované obdobie zrážky väčšinou búrkového charakteru v množstve 26,1mm.Pomohli repe, kukurici, zelenine, stromom ,spomalili začínajúcu žatvu.“

Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

  • 13. 5. 2024

    Množství srážek v Česku roste, problém je vysoká teplota vzduchu, vysvětluje klimatolog příčiny sucha

    V posledních 20 letech se začíná měnit příčina, proč vzniká sucho. Zatímco v minulosti to bylo hlavně díky nedostatku srážek, tedy při delším období, kdy podprůměrně pršelo, nyní to souvisí mimo jiné s nárůstem teploty vzduchu. V důsledku většího tepla se vypařuje víc vody z půdy, a sucho tedy začíná být i při relativně normálních srážkách, říká klimatolog Pavel Zahradníček z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd České Republiky.
    Celý článek pro irozhlas.cz k přečtení ZDE.

  • 9. 5. 2024

    Falešné jaro bude častější. Někde může pomoct protimrazová závlaha

    Jak efektivně chránit úrodu před jarními mrazy, o nové mapě s odhady budoucích klimatických rizik i o lekcích z boje se suchem a lesními požáry v podcastu týdeníku Respekt s bioklimatologem Miroslavem Trnkou z CzechGlobe.

    Někde je cestou protimrazová závlaha. Ale je to risk. Buď to zmrzne všechno a nebo se podaří část úrody zachránit. Ale ze studií, které znám a výpočtů, které jsme dělali, můžu říct, že protimrazová závlaha vychází z pohledu účinnosti a efektivnosti podstatně lépe než efekt zadýmení, zakouření nebo používání svící. Ale musí se to umět,“ říká bioklimatolog Miroslav Trnka.

    Podcast pro respect.cz si můžete poslechnou ZDE.

11. července 2021 / 27. týden

předchozí další zavřít