Odhadované dopady sucha na výnos hlavních plodin


  • nejsou data
  • bez vlivu sucha
  • sucho ovlivnilo porosty, ztráta výnosů do 10 %
  • střední poškození suchem, ztráta výnosů 10 - 30 %
  • těžké poškození suchem, ztráta výnosů 30 - 40 %
  • extrémní poškození suchem, ztráta výnosů nad 40%
  • bez vlivu sucha
  • sucho bez vlivu na výnos
  • sucho snižuje výnos
  • sucho zásadně snižuje výnos
  • ječmen, pšenice, řepka
  • cukrovka, brambory
  • kukuřice
  • ovocné stromy
  • vinná réva

Mapa počtu reportérov z jednotlivých okresov za posledné hlásenia dopadov na poľnohospodárstvo:

INFORMÁCIE Z JEDNOTLIVÝCH OKRESOV OD NAŠICH REPORTÉROV (neodrážajú stav v celom okrese, ale popisujú situáciu vo vybraných katastroch):

Pezinok: „Zrážky: 26.11. – 20 mm, 28.11. – 11 mm.“

Nitra: „Koncom sledovaného týždňa v piatok a v sobotu - celodenný dážď (mrholenie). Úhrn zrážok cca 20 mm. Pred dažďom pri veternom a slnečnom počasí obsychal povrch pôdy.“

Piešťany: „Napršalo 11,5 mm, situácia sa nepatrne zlepšila.“

Púchov: „Za minulý týždeň cca 25 mm zrážok.“

Kežmarok: „Ochladilo sa. Za sledované obdobie padlo do 10 mm zrážok. Vzhľadom na priebeh denných a nočných teplôt spomalila sa vegetácia ozimín.“

Humenné: „Množstvo zrážok 45,3 mm.“

Bardejov: „17 mm zrážok za minulý týždeň.“

Vranov nad Topľou: „Za posledné tri dni minulého týždňa napršalo 48,7 mm zrážok. Povrch pôdy je rozmočený a blatistý a pôdny profil je asi do hĺbky 10 cm dostatočne vlhký, ale aj tak je vo nižších vrstvách pôdneho profilu citeľný deficit pôdnej vlahy.“

Pezinok: „29,3 mm.“

Šaľa: „26.11.-17,0 mm, 28.11.-7,5 mm.“

Zvolen: „Za minulý týždeň napršalo 12,0 mm zrážok.“

Komárno: „Napršalo 11 mm. Povrch pôdy je mokrý spodný profil pôdy je suchý.“

Zvolen: „Napršalo 6 mm.“

Nové Mesto nad Váhom: „V hodnotenom období spadlo 22,5 mm zrážok väčšinou vo forme dažďa, konečne nastúpilo obdobie s väčším množstvom zrážok, ktoré sú pre prírodu po troch mesiacoch sucha veľmi potrebné.“

Piešťany: „Počas hodnoteného obdobia spadlo 18,8 mm dažďových zrážok.“

Nové Zámky: „Množstvo zrážok v 47.týždni - 11,4 mm.“

Topoľčany: „V pondelok a v sobotu padal drobný slabý dážď. V piatok ale padal výdatný aj keď drobný dážď celý deň, ktorý riadne zavlažil pôdu. Zdá sa, že bude už snežiť, ale zem nie je zamrznutá, neudrží sa.“

Nitra: „V uplynulom týždni spadlo v oblasti 20 mm zrážok. Po suchom období prišlo vhod.“

Senica: „Zrážky za 47.týždeň 4,16 mm (aj snehové cca 2 cm).“

Trebišov: „32 mm napršalo, pôdna vlhkosť sa zvýšila z -98 cbar na -12cbar v 1m hĺbke.“

Nitra: „Ak zarátam aj nedeľu tak za minulý týždeň napršalo asi 20 mm - vďaka aj za to, dážď bol pomalý, všetko vsiaklo, len nech to takto pokračuje.“

Lučenec: „47. týždeň - spočiatku týždňa pretrvávalo pomerne teplé novembrové počasie. V druhej polovici pribudla frontálna oblačnosť, zvýšili sa nočné teploty a boli zaznamenané zrážky dňa 26. - 28. novembra v množstve 7,1 mm.“

Prievidza: „47. týždeň zrážky 15,4 mm. Zrážky ovlažili obsiate polia repky a ozimín.“

Čadca: „Dnes sa tu nachádza 15 cm vrstva snehu, takže ak sa roztopí, bude aj trošku vody v pôde.“

 

Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

  • 15. 6. 2024

    Nastaly ideální podmínky pro boj se suchem

    Podle bioklimatologa Miroslava Trnky z CzechGlobe je právě teď chvíle, kdy by zemědělci měli zkoušet zavádět opatření, která by měla zabraňovat vážným dopadům sucha v budoucnu. To zahrnuje pěstování meziplodin, zlepšování zásoby organické hmoty v půdě, zlepšování půdních vlastností nebo změny v osevním postupu. Zatím se to však neděje. „V roce, kdy není sucho a kdy bychom proti němu měli přijímat opatření a budovat vodní rezervy, k tomu není motivace. Protože vody je dost,“ vysvětluje v rozhovoru pro Seznam Zprávy. Celý článek k přečtení ZDE

  • 13. 6. 2024

    Hrozí Česku nový fenomén bleskového sucha?

    Je to po více než deseti letech poprvé, kdy v Česku na začátku června není výrazné sucho. „Srážky v posledních týdnech, hlavně toho bouřkového charakteru, doplnily půdní vláhu," říká pro týdeník Respekt Pavel Zahradníček, meteorolog, klimatolog a člen týmu Intersucha. Má to ale háček. „Máme dobrý stav v povrchové vrstvě, jenže v těch hlubších vrstvách je stav horší, než je obvyklé. Příští týden se nám oteplí, což bude znamenat vysychání povrchové vrstvy. Může přijít nový fenomén, tzv. bleskové sucho." Proč se povrchová voda nedostane hlouběji? A umí Česko pracovat s přebytkem vláhy, aby ji mohlo využít v dobách sucha?
    Podcast pro Respekt.cz je k poslechnutí ZDE